Menu Zamknij

Narodowe Czytanie na czarnkowskim rynku

W sobotę 7 września 2019 r. na czarnkowskim rynku nauczyciele z Zespołu Szkół im. Józefa Nojego wzięli udział w Narodowym Czytaniu, aby odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. W VIII edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  :

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 
Wybrane utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”. Ich wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności, nadal uczą, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Nauczyciele z Górki: Magdalena Domagała, Hanna Gadzińska, Lucyna Kalkowska, Monika Mieloch-Sobczyńska, Eliza Skowron, przeczytali wspólnie tekst Henryka Rzewuskiego z cyklu: Pamiątki Soplicy Sawa. Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną edycję Narodowego Czytania w przyszłym roku.

                                                                                                    Nauczyciele bibliotekarze