Menu Zamknij

Pierwsze certyfikaty w klasach patronackich Steico dla operatorów maszyn do produkcji drzewnej

Nauczyciele z ZSP i CEZ w Czarnkowie oraz kadra instruktorska Steico w ramach umowy zakładu pracy z jednostkami oświaty powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego kształcili przez trzy lata według unikatowego programu zawierającego elementy polskiego i niemieckiego kształcenia zawodowego. Dzięki temu w bieżącym roku w maju uczniowie mogli podejść do egzaminów, organizowanych przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, w niemieckim zawodzie Holzmechaniker (mechanik operator maszyn do produkcji drzewnej).

9 września br. w Gdańsku dyplomy od Konsul Generalnej Niemiec odebrało 13 absolwentów ZSP im. J. Nojego w Czarnkowie, w obecności dyrektora szkoły Jana Palacza i przedstawicieli dyrekcji oraz instruktorów nauki zawodu Steico. Elitarnemu gronu, któremu udało się pomyślnie zdać egzaminy Konsul Generalny Niemiec Cornelia Pieper wręczyła certyfikaty AHK (IHK) i upominki.

Inwestycja w edukację zawodową młodzieży to proces wymagający od pracodawcy otwartego i perspektywicznego myślenia o przyszłości. Uczniowie klas patronackich firm Steico i Zoeller Tech, ze szkół w Czarnkowie, Czarnej Wodzie i Wejherowie, którzy brali udział w uroczystości – uzyskali z egzaminów bardzo wysokie wyniki. Trzech uczniów z Czarnkowa ukończyło egzamin niemiecki z najwyższą notą, a średnia wszystkich zdających z części praktycznej wyniosła 96%. Dzięki swojemu programowi kształcenia nie będą mogli narzekać na brak pracy, a jeśli zechcą szukać jej za zachodnią granicą – nie trzeba będzie walczyć o uznanie ich dyplomów. Jak podkreślono w trakcie spotkania, w 2016 roku oba przedsiębiorstwa, wdrożyły nowatorski, dualny system kształcenia, gwarantujący absolwentom atrakcyjną pracę po ukończeniu nauki. Projektowi klas otoczonych opieką przez niemieckie przedsiębiorstwa działające w Polsce patronuje Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo- Handlowa przy wsparciu Konsulatu Generalnego Niemiec.

W ZSP w Czarnkowie zarówno egzamin praktyczny i teoretyczny zdały wszystkie osoby.

Z uznaniem przyjmujemy wybór naszych absolwentów, co do dalszego kształcenia w naszej szkole i pracy w Steico.

Trzy lata temu, było to dla nas wszystkich nowe wyzwanie – przyznaje Monika Kokodyńska, dyrektor personalny w firmie Steico CEE Sp. z o.o., która wraz z Cornelią Piepper, Konsul Generalną Niemiec, wręczyła certyfikaty absolwentom dwóch klas patronackich Steico. – Zaangażowaliśmy się w innowacyjny projekt utworzenia w Polsce nowego zawodu mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej i wpisania go na listę zawodów. Dzisiaj możemy pochwalić się, że starania wielu osób przyniosły rezultat i wszyscy odnieśliśmy sukces. Nasi absolwenci ze szkół w Czarnkowie i Czarnej Wodzie po raz pierwszy uzyskali przyszłościowy i poszukiwany zawód, i przetarli szlaki dla kolejnych pokoleń młodzieży. 

Dzięki powołaniu klas patronackich w szkołach w Czarnej Wodzie i w Czarnkowie, udało nam się stworzyć optymalne warunki do tego, aby wykształcenie zawodowe, przybrało nowoczesny wymiar i gruntownie przygotowywało fachowców, którzy będą doskonałymi specjalistami w swojej dziedzinie – wyjaśnia dyrektor Kokodyńska. 

Jesteście młodymi ludźmi, którzy wchodzą na rynek pracy z bardzo wieloma atutami, których nie mają wasi rówieśnicy. Poprzez pracę w przedsiębiorstwie dysponujecie pierwszym doświadczeniem zawodowym. Jesteście swego rodzaju elitą – wyróżniła absolwentów Maria Montowska, dyrektor Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej AHK.

Dualne kształcenie zawodowe jest inwestycją w przyszłość, która się opłaci – przekonuje konsul Cornelia Piepper. – Jest to sytuacja „win win” dla wszystkich stron.

Absolwenci przyjęli również życzenia i gratulacje od dyrektora szkoły, z którym od początku do końca nauki w nowym systemie wspólnie realizacji przyjęty program kształcenia dualnego.

Informacje o wydarzeniu można znaleźć także TUTAJ:

https://biznes.newseria.pl/biuro-prasowe/edukacja/pierwsze-certyfikaty-dla,b1297643012https://scontent.fpoz2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/70866105_2518346931767138_4819155921194188800_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_oc=AQkzCM1mFwnGxp2If9SMkpxPUhv3AcjJ1QS_s2K90Yc2iDlCjSJhvM8DcTD6T0FK8gw&_nc_ht=scontent.fpoz2-1.fna&oh=d51208e3774721bece8d27fcdbbd7d8a&oe=5DF2D7F7