„Szkoła Pamięta”

Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej, której celem jest pamięć i wyrażenie szacunku dla życia i dokonań, zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej jak i lokalnej. W ramach akcji uczniowie Zespołu Szkół im. J. Nojego w Czarnkowie wraz z nauczycielami odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych, zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej oraz odwiedzili groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Zbliżają się dni, w których w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych. Jesienna pogoda sprzyja w ostatnich dniach do refleksji nad przemijaniem, dlatego Kościół na początku listopada przypomina o dogmacie świętych obcowanie. 1 listopada wspomina wszystkich świętych, którzy są już w niebie, szczególnie rzesze tych świętych nieznanych nam z imienia i nazwiska, którzy nie zostali wyniesieni na ołtarze – to pewnie często są nasi przodkowie i znajomi. Jest to też okazja do proszenia świętych o orędownictwo nad nami, a także by naśladując ich życie samemu dążyć do świętości. Natomiast 2 listopada wspominamy wszystkich zmarłych, którzy w czyśćcu oczekują na niebo. W tym dniu chcemy modlić się o Boże Miłosierdzie dla nich i w ten sposób okazać im swoją pamięć, wdzięczność i miłość. Naszą tradycją stało się, że robimy to gromadząc się nad grobami naszych bliskich, które staramy się uprzednio posprzątać.

Zaangażowani nauczyciele JC, MK, KB, MŚ, LK, HG, KH, ks. R. Gromadecki