PARTNERSKA WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁĄ Z WŁOCH

W poszukiwaniu urozmaicenia czasu podczas lockdownu i nauki zdalnej wybraliśmy się wirtualnie aż do Włoch, a dokładnie do miasta Faenzy. Do współpracy zaprosiła nas szkoła Liceo Torricelli-Ballardini – Via Santa Maria dell’Angelo n.48 – FAENZA (liceotorricelli-ballardini.gov.it),  a dokładnie nauczycielka języka angielskiego w tej szkole, pani Meris Turrichia.

Głównym celem projektu jestwymiana kulturowa, praktyczne użycie  funkcji komunikacyjnych oraz wzmocnienie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego. Chęć udziału w projekcie zgłosiło 17 uczniów Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie  z klasy 2R4, 2TL, 2 L4, 2TR:

Agnieszka Surma z 2TLE, Amelia Grochowska z 2TLE, Julia Zdon z 2TR, Marcjanna Bartniczak z 2TR, Mateusz Magdziarz z 2R4, Olga Skrzypek z 2L4, Paulina Wołyńska z 2L4, Szymon Klaryński z 2Tl, Waldemar Mania z 2TL, Wiktoria Schiller z 2L4, Wiktoria Skrzypczyk z 2TR, Wiktoria Stróżyńska z 2L4, Aleksndra Kusiak 2R4, Marta Kwapis z  2TL, Aleksandra Albin z 2E4, Oliwia Komosińska z 2TR, Julia Leśniewska
z 2TL  oraz 19 uczennic z Włoch  z klasy 2AL
.

Realizacja projektu odbywa się przy użyciu poczty elektronicznej,
a partnerzy obu szkół poznają się przez wymianę wiadomości e-mail. Czas trwania projektu został zaplanowany do czerwca 2021 roku. W  projekcie uwzględniono  następujące tematy wymiany wiadomości:  szkoła i edukacja (poróenanie systemów edukacyjnych w Polsce i we Włoszech), rodzina
i przyjaciele, pandemia, typowe zajęcia w wolnym czasie, święta
i tradycje (gotowanie, potrawy, itp.).

Uczniowie będą ćwiczyć wybrane funkcje komunikacyjne:  pytanie o informacje, udzielanie informacji,  okazywanie zainteresowania, opowiadanie historii, pytanie o radę i udzielanie rad.  Partnerzy będą poszerzać i utrwalać słownictwo w ww. zakresie oraz utrwalać zasady kultury związane z prowadzeniem korespondencji elektronicznej.

Uczniowie są zobligowani do wymiana jednego e-maila na miesiąc
na odgórnie zadany temat przez nauczycielkę z Włoch. Uczniowie wymienili się już dwoma mailami obowiązkowymi, ale wielu
z uczestników projektu pisze chętnie częściej.

Projekt jest doskonałą formą rozrywki i realizacją słynnej idei Ignacego Krasickiego, że można się uczyć, bawiąc jednocześnie. Ewaluacją projektu będzie  test kulturowy i gramatyczny. Obecnie czekamy na kolejne, już trzecie zadanie.

Kamila Trybuchowska-Wisła