Akcja ŻONKILE

#AkcjaŻonkile2021

#ŁączyNasPamięć

19 kwietnia 2021 r., przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało z tej okazji akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. Do tegorocznej 9. edycji włączyli się nauczyciele Zespół Szkół im. Józefa Nojego. 19 kwietnia uczniowie  szkoły będą mogli obejrzeć  film “Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Żydzi przybyli na teren Muranowa na przełomie XVIII i XIX wieku. Osiedlali się w mniejszych miasteczkach w pobliżu Warszawy, ponieważ od 1527 roku w Warszawie obowiązywał przywilej de non tolerandis Judaeis, który zabraniał większości Żydom mieszkania w Warszawie. W latach 30. XX wieku Muranów był Żydowską dzielnicą Warszawy zwaną również jako dzielnica Północna lub Nalewkowska (od nazwy jej głównej ulicy – Nalewki). W 1940 roku powstało tam getto. Teren  getta został otoczony murem już wiosną 1940 roku. Utworzenie getta ogłoszono 12 października 1940 roku, a  całkowite zamknięcie getta nastąpiło 16 listopada 1940 roku. W getcie w szczytowym momencie mieszkało 450 000 osób. Po tak zwanej Wielkiej Akcji Likwidacyjnej getta w 1942 roku w getcie pozostało 60 000 osób. Akcja Likwidacyjna getta to przeprowadzona przez Niemców akcja wywózki Żydów z  warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. Rozpoczęła się 22 lipca 1942 roku i  trwała do 21 września 1942 roku. W tym czasie do Treblinki wywieziono około 270 000 osób. Wcześniej około 100 000 osób zmarło w getcie ze względu na trudne warunki tam panujące – głód, złe warunki higieniczne, choroby zakaźne. 19 kwietnia 1943 roku w dniu żydowskiego święta Pesach, czyli Święta Wolności upamiętniającego wyjście Izraelitów z  niewoli egipskiej, wybuchło w getcie  powstanie. Nie była to jednak data wyznaczona przez uczestników powstania. 19 kwietnia 1943 roku Niemcy wkroczyli do getta z  zamiarem jego likwidacji. Zaskoczył ich wtedy zbrojny opór żydowskich bojowników. Powstanie trwało niecały miesiąc. 16 maja 1943 Niemcy wysadzili Wielką Synagogę, czym zaznaczyli stłumienie powstania. Przywódcą powstania w getcie warszawskim był Mordechaj Anielewicz, który zginął 8 maja 1943 wraz z członkami dowództwa ŻOB  w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ul. Miłej 18.  Współczesny Muranów znajduje się na wzniesieniu ponieważ został zbudowany na gruzach getta. Uprzątnięcie gruzów getta było przedsięwzięciem na skalę ówcześnie nie do zrealizowania. Zdecydowano się zatem na budowę osiedla na gruzach dawnej warszawskiej dzielnicy żydowskiej. O  współczesnym Muranowie często mówi się, że jest jedynym w swoim rodzaju żywym osiedlem-pomnikiem getta. Na terenie Muranowa mieści się również obecnie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Zapraszamy na premierę filmu online od 19 kwietnia na YouTube oraz na Facebook Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.