Drodzy Abiturienci!

“Przyszłość to drzwi, a przeszłość jest kluczem.” (Victor Hugo)

Żegnamy się dzisiaj inaczej, bo inny był miniony rok szkolny.

Ten dzień jest wyjątkowy jeszcze z innego powodu. Z jednej strony jest dla Was pełen radości, bo ukończyliście pomyślnie pewien etap; z drugiej  – pełen nostalgii i zadumy, bo przecież to 4 lata z Waszego życia. Piękne 4 lata, które już nie wrócą. Pamiętacie?…

4 września 2017 roku.  To tego dnia po raz pierwszy weszliście do tej szkoły jako uczniowie „Górki”. Pamiętacie? ….. Ciekawość, jak to będzie w nowej szkole i jaka jest ta nowa pani, nowy pan? Pierwsze lekcje, wspólne wycieczki, rozmowy na temat i o niczym. Odkrywanie siebie nawzajem, zacieśnianie więzi, radość i smutek. To życie szkolne, które było nam dane, a które staraliśmy się wspólnie tak zorganizować, by móc dzisiaj powiedzieć: „jaka szkoda, że to już koniec”.

A dzisiaj po 4 latach jesteście już dorośli. To ten moment, który nam – wychowawcom, nauczycielom, dyrekcji uświadamia, że przecież przeżyliśmy tyle wspólnych chwil – tych dobrych i tych trochę gorszych. Chwil, które tworzą więzi; które zostawiają ślad w pamięci i sercu.

To już koniec?…….. Nie. Dla Was to dopiero początek dorosłego życia, odpowiedzialnych decyzji i prawdziwego egzaminu na dojrzałość.

Pozwólcie, że w tym miejscu przywołamy słowa Wisławy Szymborskiej:

Życie na poczekaniu.
Przedstawienie bez próby.(…)
Nie znam roli, którą gram.
Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.
O czym jest sztuka,
zgadywać muszę wprost na scenie.(…)
I cokolwiek uczynię,
zamieni się na zawsze w to, co uczyniłam.

Kochani! Życzymy Wam, aby podczas każdej premiery Waszego osobistego przedstawienia towarzyszyło wam poczucie tego, że dobrze i godnie odgrywacie swoją rolę.

Pamiętajcie! Najważniejsze jest to, by czuć się spełnionym i szczęśliwym.

Nie zapominajcie o nas i Waszych młodszych kolegach z Samorządu Uczniowskiego, a szczególnie z klas trzecich i  ich wychowawcach, którzy chcą do Was skierować kilka słów:

„Jako uczniowie klas trzecich, którzy za moment zajmą zaszczytne miejsce najstarszych w szkole, chcielibyśmy wraz z naszymi wychowawcami skierować do Was kilka słów na do widzenia. Nie na pożegnanie, bo jesteśmy przekonani, że jeszcze będzie wiele okazji do spotkań. Mamy nadzieję, że szkołę „na górce” zapamiętacie na zawsze, a być może jeszcze do niej powrócicie, by nadal rozwijać swe talenty. Tym bardziej, że nadszedł dla Was czas podejmowania ważnych życiowych decyzji, dokonywania pierwszych dojrzałych wyborów. Czas odpowiedzialności i samodzielności. Przed Wami zupełnie nowy wymiar istnienia – dorosłość. Wraz z ukończeniem szkoły stajecie w obliczu nowych wyzwań, które mogą zaowocować błyskotliwym sukcesem lub dotkliwą porażką. Tak, to właśnie teraz otwieracie nowy rozdział w księdze Waszego życia. To co zostanie zapisane na kolejnych jej kartach, zależeć będzie już tylko od Was samych. Mamy nadzieję, iż przygotowanie nie tylko merytoryczne, ale również wiedza praktyczna zdobyta w tej szkole, ukształtowały Was na tyle, aby sprostać wszystkim przeciwnościom losu. Korzystajcie z wiedzy, jaką przekazywali Wam, przez te wszystkie lata, nauczyciele. To Oni, często z uporem i poświęceniem, starali się zaszczepić w Was prawdziwe wartości moralne, tak ważne, a często zapomniane w świecie zdominowanym przez pieniądz i cierpienie. To Oni wraz z Waszymi rodzicami stanowili drogowskaz na krętych drogach szkolnego życia. Pamiętajcie o ich trudzie z jakim kształtowali Waszą moralność. Mamy nadzieję, że ich wysiłek zaowocuje, a Wam będzie dane osiągnięcie pełni człowieczeństwa.”

Decyzją Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie 142 uczniów Technikum i 26 słuchaczy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych ukończyło szkołę.
W tym miejscu chcielibyśmy wyróżnić tych, którzy korzystając z wiedzy i doświadczenia nauczycieli, osiągnęli najwyższe szczyty.

Prymusem szkoły został uczeń  klasy 4 M4Damian Tyma, któremu osobiście pogratulował Wicestarosta Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego – Pan Sławomir Kryger.

Ponadto świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:

• Klaudiusz Żak – 4M4
  • Dawid Jusik – 4LŻ
  • Agata Golon – 4LŻ
  • Natalia Grupińska – 4LŻ
  • Krystian Nowak – 4I4
  • Wiktoria Grencel – 4LŻ
  • Agata Ratajczak – 4LŻ
  • Adam Cierpicki – 4M4
  • Ewelina Walkowiak – 4LŻ
  • Mateusz Cieluszek – 4BM
  • Filip Kowalski – 4M4
  • Agata Klimczak – 4BM
  • Maja Zawadzka – 4EH
  • Marta Kaczmarek – 4LŻ
  • Jakub Cwigon – 4BM
  • Martyna Panek – 4EH
  • Zuzanna Danielczyk – 4EH

Dziękujemy Wam, że zmuszaliście nas do tego, by zawsze dotrzymywać Wam kroku; by nie popadać w rutynę; odkrywać na nowo to, co gdzieś się pogubiło. To dzięki Wam czujemy się młodziej niż na to wskazuje metryka. I to jest najpiękniejsze w byciu nauczycielem i wychowawcą.

Bądźcie szczęśliwi, pielęgnujcie przyjaźnie i pamiętajcie, że jeżeli ktoś będzie Wam rzucał pod nogi kłody, zawsze można je podnieść, by zbudować schody prowadzące na szczyt.To właśnie staraliśmy się Wam przekazać przez te 4 lata jako Wasi wychowawcy i nauczyciele.

Przed Wami matura, udany start w dorosłe życie. Życzymy, aby nie opuszczało Was szczęście, połamania pióra, optymizmu i wiary we własne siły. Po niej równie dobrych i udanych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, radości i osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i cała społeczność uczniowska
Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie