Menu Zamknij

„Górka” do Hymnu!

11 listopada, to jedno z najważniejszych dla Polski i Polaków dni w roku. Tego dnia  świętujemy odzyskanie niepodległości. Przez 123 lata Polski nie było na mapie Europy, jej terytorium podzielili między siebie Rosjanie, Prusacy i Austryjacy. Gdy nadszedł czas I wojny światowej Polacy zamieszkujący różne zabory byli zmuszeni do bratobójczej walki. Jednak to właśnie ten konflikt dał naszym rodakom szansę na odrodzenie się ukochanej ojczyzny. Aby upamiętnić wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, ogłoszona została przez MEN akcja „ Szkoła do hymnu” poprzez odśpiewanie” Mazurka Dąbrowskiego”. 

Trudny czas nauki zdalnej wynikający ze stanu epidemii nie ograniczył uczniów Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie. 10.11.2020 o godzinie 11.11 dyrekcja, nauczyciele oraz młodzież Zespołu Szkół im. Józefa Nojego uczestniczyli w 3 edycji akcji „Szkoła do Hymnu”.  Ze względu na ograniczenia spowodowane  sytuacją epidemiologiczną odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” odbyło się w większości online za pomocą komunikatorów.  Wspólne śpiewanie hymnu stało się  symbolicznym włączeniem społeczności „Górki”  w obchody 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości  może być dla nas refleksją jak my dzisiaj dbamy o naszą Ojczyznę, co współczesne pokolenie stawia na pierwszym miejscu? Czy tak jak ich rówieśnicy z 1918 r. Bóg- Honor-Ojczyzna? Czy może są to już inne wartości? Młodzież również potrafi ofiarować swój czas i zaangażowanie. Świadczy o tym fakt, że kiedy uczniowie dowiedzieli się o przeprowadzanej akcji, sami zaproponowali odśpiewanie  i nagranie hymnu- niektórzy samodzielnie, a inni w większej grupie z wychowawcą.

Była to wyjątkowa chwila , a odśpiewanie hymnu narodowego w ramach akcji “Szkoła do hymnu” to radosne przypomnienie, że Polska jest niepodległa”.

Innym ważnym działaniem jest to, które wspierało (w poprzednim roku szkolnym) i wspiera obecnie program Narodowego Banku Polskiego „Polski Złoty ma 100 lat”.

 Jesteśmy – Pamiętamy!

L. Kujat