Dzień Edukacji Narodowej

„Wielkim kunsztem wykazuje się ten, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie
 i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.”

19 października w sali sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zostały przyznane odznaczenia i nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej za rok 2022. Zespół Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie reprezentowali nagrodzeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej: nauczyciel oraz pracodawcy.

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej był przykładem wsparcia i współpracy ludzi oddanych edukacji i ją wspierających. Należy zaznaczyć, że Medal Komisji Edukacji Narodowej nadawany jest za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej, a medalowi patronuje pierwszy w Polsce i Europie organ władzy oświatowej – Komisja Edukacji Narodowej. Tym bardziej szkoła może być dumna, że jej przedstawiciele odebrali tak prestiżowe odznaczenia. Na wniosek dyrektora szkoły Pana Jana Palacza, zaopiniowany pozytywnie przez Radę Pedagogiczną nauczyciel szkoły, Pan Grzegorz Błaszczyk oraz pracodawcy Pan Mieczysław Kozłowski, właściciel firmy Komat oraz Pan Mirosław Mantaj, przedstawiciel firmy Steico znaleźli się wśród grona osób nagrodzonych.

Każda z osób nagrodzonych odgrywa szczególną rolę w rozwijaniu oświaty oraz wpływa na wychowanie i rozwój młodego człowieka. Pan Grzegorz Błaszczyk to nie tylko nauczyciel języka niemieckiego i wychowania fizycznego, ale także animator sportu w powiecie, opiekun stażu nauczycieli, egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, czy lider zespołu nauczycieli języków obcych nowożytnych. Nauczyciel realizuje również zadania wykraczające poza zakres obowiązków służbowych, tworzy szereg programów językowych, organizuje wycieczki dydaktyczne dla uczniów, prowadzi spotkania i szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne dla grup uczniowskich i nauczycieli.

Pan Mieczysław Kozłowski, jako właściciel firmy Komat, nie ustaje w działaniach na rzecz oświaty i wychowania w regionie. Jest osobą trwale wspierającą działania szkoły, a przede wszystkim jej uczniów – nie tylko Branżowej Szkoły I stopnia, ale całej społeczności szkoły na „Górce”. Przedsiębiorca jest zaangażowany również w działania innych szkół powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego, dla których jest nie tylko fundatorem nagród i stypendiów, ale również promotorem działań na rzecz młodzieży. Należy podkreślić, że podczas swojej wieloletniej współpracy z ZS w Czarnkowie, wypracował miejsca praktyk i staży dla uczniów oraz miejsca pracy dla absolwentów szkoły. Jego zaangażowanie w liczne przedsięwzięcia: sportowe, dydaktyczne, charytatywne jest znane społeczności lokalnej i doceniane również na terenie kraju.

Pan Mirosław Mantaj, jako przedstawiciel firmy Steico należy do grona pracodawców zainteresowanych wdrożeniem reform szkolnictwa zawodowego i branżowego. Jest osobą aktywnie współpracującą ze szkołą, chociażby w temacie rozwiązań organizacyjnych niezbędnych do wdrożenia nowych kierunków kształcenia, prowadzi praktyki zawodowe uczniów technikum z regionu w wielu zawodach, staże uczniowskie, czy nadzoruje uczniów w klasach patronackich. Zaangażowanie firmy Steico i Pana Mirosława Mantaja w wielu projektach jest widoczne również w działaniach we współpracy z ministerstwami, organizacjami, stowarzyszeniami lokalnymi i krajowymi. Liczne nagrody świadczą o pełnym zrozumieniu dzisiejszej edukacji i planów rozwojowych młodego pokolenia.

Dzisiaj może cieszyć fakt, że tak prestiżowe odznaczenia uzyskali Wybitni. Ich postawa osobista i zawodowa może być przykładem i wsparciem dla młodzieży. Szkoła na „Górce” od lat firmuje współpracę wszystkich bohaterów edukacji: uczniów, rodziców, pracodawców i nauczycieli. Pamiętajmy, że  „..w pojedynkę możemy zrobić tak mało, razem możemy zrobić tak wiele”.