Menu Zamknij

Corocznie 11 listopada obchodzone jest w Polsce święto państwowe, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Po 123 latach zaborów i niewoli, po zakończonym sukcesem powstaniu wielkopolskim na nowo rodzi się niepodległa Polska. Na wprowadzenie święta państwowego Polacy musieli czekać aż do 1937 roku, a już w 1945 roku święto zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej. Powróciło do kalendarza polskich świąt i uroczystości dzięki transformacji systemowej w 1989 roku. Pierwszy raz uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920 roku. To wówczas Józef Piłsudski uzyskał buławę marszałkowską. Bardzo często świętowanie 11 listopada przybierało postać uroczystości wojskowych.

Ze świętowaniem odzyskania niepodległości związane są nasze symbole narodowe: barwy narodowe – biało – czerwona flaga, godło – Orzeł Biały oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Co roku społeczność czarnkowskiej Górki bierze udział w uroczystym programie obchodów święta w Czarnkowie oraz czynnie uczestniczy we wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Jeżeli do tego dodamy lekcje wychowawcze o tematyce narodowej, czy rodzinne – patriotyczne spędzanie Święta Niepodległości możemy być pewni, że następne pokolenie będzie czciło wartości patriotyczne.

Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień.

J. Piłsudski