„Póki Polska żyje w nas”

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie owocowały w przeróżne działania dla niepodległej Polski. Dnia 09.11.2018 roku zakończyliśmy je wieczornicą patriotyczną pt. „Póki Polska żyje w nas”.

Na wieczornicę przybyli zaproszeni goście: Starosta czarnkowsko-trzcianecki Pan Tadeusz Teterus, Wicestarosta czarnkowsko-trzcianecki Pan Jacek Klimaszewski, Dyrekcja i grono pedagogiczne Centrum Edukacji Zawodowej w Czarnkowie, jak również Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz rodzice i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie.

W sali panował kameralny nastrój, przyciemnione światło, porozstawiane świece, unoszący się zapach polskich jabłek. Uczniowie przy brzmieniu melodii My pierwsza brygada, granej na trąbce wkroczyli na salę. Następnie wspólnie odśpiewany hymn Polski rozpoczął wieczornicę.

Uczniowie poprowadzili przybyłych gości montażem słowno-muzycznym przez smutne lata zaborów aż do upragnionego dnia 11 XI 1918 roku. Przedstawienie było ciekawą lekcją historii, która dostarczyła zebranym wielu wzruszeń. Rozbrzmiewający śpiew pieśni patriotycznych pozwolił przenieść się obecnym gościom w czasy walki o niepodległość.

Ideą przyświecającą autorom przedsięwzięcia było zaangażowanie wszystkich obecnych do wspólnego śpiewania oraz okazją do refleksji. Na koniec uczniowie zaprosili wszystkich uczestników spotkania do odśpiewania „Roty”. Wieczornicę zakończyły rozmowy prowadzone przy nastrojowym akompaniamencie muzycznym oraz ciastku i kawie.

Nad całością uroczystości czuwały panie Anna Norkowska-Polowczyk oraz Lucyna Urbaniak-Pielka, a wspólny śpiew prowadzili uczniowie naszej szkoły. To dzięki ich zaangażowaniu udało się przygotować scenografię tworzącą niepowtarzalny nastrój. Wieczornica pokazała, że nasza młodzież potrafi w sposób dojrzały odnieść się do historii Państwa polskiego i okazać szacunek naszym narodowym bohaterom.

Pragniemy podziękować  niezawodnym jak zwykle uczniom naszej szkoły bogatej w talenty i zapał do pracy dla wspólnego dobra.

Dziękujemy wszystkim za przybycie.

A. N-P

L. U-P