XXIV Jesienne Biegi Przełajowe
Regionu Nadnotecko-Pilskiego „Sprawni-Razem”

20 września br to dzień, w którym odbyły się XXIV Jesienne Biegi Przełajowe Regionu Nadnotecko-Pilskiego „Sprawni – Razem”. Przeprowadzono je na trasach biegowych przy Zespole Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie. Od wielu lat ta cykliczna impreza sportowa inauguruje kolejny rok szkolny i  podczas której wyłonieni zostają najlepsi długodystansowcy Regionu Nadnotecko – Pilskiego na Mistrzostwa Polski. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.  Zawodnicy uczestnicząc w biegach mają możliwość spotkania się z rówieśnikami z różnych szkół i ośrodków, a przede wszystkim pokazania swoich możliwości sportowych i rywalizowania fair play.

W tym roku zgłoszonych było ponad 50 osób ale ostatecznie w rywalizacji wzięło udział 42 zawodników reprezentujących: Zespół Szkół Specjalnych w Gębicach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jastrowiu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile, Wielkopolskie Samorządowe Centrum Edukacji i Terapii w Starej Łubiance, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wągrowcu oraz Zespół Szkół w Czarnkowie.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonała pani Anna Zalewska – Wicedyrektor Zespołu Szkół w Czarnkowie. Na nasze zaproszenie odpowiedział i przybył również pan Jerzy Kucharski, który był wieloletnim organizatorem tych zawodów oraz wiceprezesem Nadnoteckiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego „Sprawni-Razem” w Regionie Nadnotecko-Pilskim oraz obecny prezes stowarzyszenia pan Piotr Swadzyniak, który również dziękował za przybycie i życzył zawodnikom ukończenia biegu i szczęśliwego dotarcia do mety.

Podczas imprezy przeprowadzone zostały biegi osobno dla dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych – młodszej i starszej.

Najszybszym biegaczom w każdej kategorii, panowie Jerzy Kucharski i Piotr Swadzyniak oraz uczennice technikum w Zespole Szkół w Czarnkowie wręczyli dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie. Zwycięskie placówki w klasyfikacji zespołowej nagrodzono dyplomami i pucharami.

Zespół Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie reprezentowali następujący uczniowie z klasy trzeciej: Kinga Sochalec – zajęła drugie miejsce, Wiktoria Woldan –zajęła trzecie miejsce, Kacper Denisuk – zajął piąte miejsce oraz Sandra Tomasz z klasy drugiej – zajęła czwarte miejsce.

Zespołowo dziewczęta w starszej kategorii wywalczyły puchar dla Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie.

Najlepsi wyłonieni biegacze z poszczególnych kategorii pojadą w pierwszy weekend października na Mistrzostwa Polski do Łosic w województwie mazowieckim.

Po udekorowaniu zwycięzców, wzorem poprzednich lat, na łonie natury, wszystkich poczęstowano przepysznym kapuśniakiem, przygotowanym przez panie ze stołówki Internatu przy Zespole Szkół w Czarnkowie.

Organizatorzy wzrokiem wzniesionym ku niebu dziękują za bezpieczny ich przebieg oraz słoneczną pogodę w czasie trwania zawodów. Serdecznie dziękują również za pomoc w zorganizowaniu zawodów pani Magdalenie Toman – Kossakowskiej i panu Piotrowi Wenz, uczennicom Technikum: Zofii Żak, Natalii Zjawińskiej, Agnieszce Mikuś, Klaudii Karniszewskiej oraz pozostałym osobom, które przyczyniły się do sprawnego ich przeprowadzenia.

Szczególne podziękowania kierujemy do zawodników i ich opiekunów, którzy przybyli na trasy biegowe do Czarnkowa.

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w kolejnym roku szkolnym, życzymy sukcesów w pokonywaniu długich dystansów terenowych i codziennych zmagań życiowych.

Zawody przygotowali Lucyna Kalkowska i Piotr Kłos