„Górka” na Kongresie Zawodowym

27 marca 2019 roku w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach k. Wrześni odbył się Wielkopolski Kongres Zawodowy, zorganizowany przez wielkopolskiego kuratora oświaty i wojewodę wielkopolskiego we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W części pierwszej Kongresu Wielkopolski Kurator Oświaty prezentowała zmiany w szkolnictwie branżowym. W drugiej części w imieniu Ministra Edukacji Narodowej, Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Leszczyńska wraz z Wicewojewodą Anetą Niestrawską wspólnie wręczyły podziękowania pracodawcom, którzy wspierają i promują szkolnictwo branżowe w regionie. Wśród wyróżnionych przedsiębiorców wspierających szkoły zawodowe była firma Komat, w imieniu właściciela Mieczysława Kozłowskiego podziękowanie odebrała Pani Anna Kostuszyńska. Kongres zakończyły trzy panele dyskusyjne.  Moderatorem pierwszego był dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Pan Jan Palacz wraz ze starszym wizytatorem Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Poznaniu Panią Marzeną Adamczyk-Pelcer. Wspólnie z panelistami (Starostą Wrzesińskim, Prezesem Zarządu Vokswagen Poznań, dyrektorem Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, dyrektorem ZSS w Poznaniu i przedstawicielem Politechniki Poznańskiej) rozmawiali na temat dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb krajowego, regionalnego i lokalnego rynku pracy z korzyścią dla ucznia, pracodawcy, szkoły i organu prowadzącego. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, jako jedna z 20 wielkopolskich szkół, została zaproszona do zaprezentowania swojej oferty kształcenia zawodowego. Nasze stoisko odwiedzili między innymi: Wielkopolski Kurator Oświaty Pani Elżbieta Leszczyńska z zastępcami Aleksandrą Kuź i Zbigniewem Talagą, Dyrektor Delegatury KO w Pile Pan Mirosław Dzieniszewski, wizytatorzy kształcenia zawodowego, Pani Anna Kostuszyńska, wiceprezydent Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan Pan Jacek Kulik wraz z Panią Krystyną Woźniak wiceprezesem zarządu Solaris Bus & Coach SA. Szkołę reprezentowali uczniowie technikum mechatronicznego Michał Bielejewski i Klaudiusz Żak z opiekunem Panem Arturem Kopka. Prezentację szkoły koordynowała wicedyrektor Barbara Kurpiel. Kongresowi towarzyszyło duże zainteresowanie mediów. Dyrektor „Górki” Jan Palacz i wicekurator Zbigniew Talaga w dniu poprzedzającym Kongres zostali zaproszeni do rozmowy na antenie poznańskiego ośrodka TVP. W programie „Wielkopolska warta poznania” zaprezentowali istotę zmian w szkolnictwie zawodowym w 2019 roku, co kontynuowali w licznych wywiadach w dniu Kongresu. Był to dobry czas do promowania szkoły na tle innych wielkopolskich szkół zawodowych, pokazania istotnych elementów współpracy szkoły z innymi podmiotami i szkołami, a także dorobku w organizacji kształcenia branżowego.