Menu Zamknij

O wianku świętojańskim prawie wszystko.

W przeddzień obchodów Nocy Świętojańskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej z Oddziałem Dziecięcym w Czarnkowie przy ul. Wronieckiej zebrały się młode dziewczęta z Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie. Pracownice biblioteki zaprosiły grupę na obchody Literackiej Nocy Kupały, podczas której uczestniczki miały okazję poznać tajniki plecenia wianków, wysłuchać deklamowanych wierszy oraz poznać historie związane z obchodami Nocy Świętego Jana. W radosnej atmosferze uczennice wykonały kwietne wieńce, poznały znaczenie i nazwy ziół i kwiatów polnych oraz miały okazję zapoznać się tradycjami ludów słowiańskich. Współcześnie rytuał puszczania wianków cieszy się coraz większą popularnością, w wielu miastach Polski organizowane są wydarzenia rekonstruujące słowiańskie obchody Kupalnocki. Wszystkich zaciekawionych obrzędami dotyczącymi Nocy Świętojańskiej serdecznie zapraszamy na obchody Słowiańskiej Nocy Kupały organizowane przez Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w dniu 26 czerwca 2021 r. od godz. 18 w Łazienkach Czarnkowskich.

MPB w Czarnkowie