Udział „GÓRKI” w XII edycji Narodowego Czytania – „Nad Niemnem” w Czarnkowie

Akcja Narodowe Czytanie promowana jest rokrocznie od 2012 roku przez Prezydenta RP. W tym roku została wybrana powieść Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, która nawiązuje do Powstania Styczniowego, a w styczniu bieżącego roku obchodziliśmy 160 rocznicę jego wybuchu.
Akcję Narodowego Czytania przygotowuje i zaprasza do współpracy przedstawicieli urzędów i szkół – Miejskie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 2 w Czarnkowie. Każdego roku mieszkańcy Czarnkowa i okolic bardzo chętnie biorą udział w czytaniu. Organizatorzy oprócz uczty duchowej przygotowują też ucztę dla ciała – przepyszny tort. Po przeczytaniu na scenie swoich ról uczestnicy otrzymują podziękowania – pamiątkowe dyplomy oraz emblemat z wizerunkiem autora utworu.

W sobotni pogodny ranek 9.09.2023 roku Zespół Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie reprezentowali uczniowie: Dominika Koch z kl. II IH i Jakub Gadziński z kl. II TL oraz nauczycielki: Magdalena Domagała, Lucyna Kalkowska i Eliza Skowron, którzy przybliżyli publiczności fragmenty z 4 rozdziału z I tomu powieści. Tematyka dzieła Elizy Orzeszkowej porusza czytelnika do głębi, literackie doświadczenie przenosi w XIX-wieczną przeszłość historyczną, dlatego do wpisu w księdze pamiątkowej wybraliśmy cytat Francisa Bacon: „Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie”.

LK i ES