Menu Zamknij

XX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

Najmniej-bo znaną rzeczą, lub znaną najbłędniej,

Bywa słowo. Nałóg je codzienny podrzędni

I rozlewa jak wodę tak, że nie ma chwili

Na globie, w której nic by ludzie nie mówili (…)

(…)słowo brzmi ciągle i ciągle jest w ruchu,

Bardziej niż światłość jego promieniąca w duchu (…)

 Cyprian Kamil Norwid, Rzecz o wolności słowa

15 marca 2024 roku w Zespole Szkół im. Józefa Nojego odbył się XX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Czarnkowsko‑Trzcianeckiego dla szkół ponadpodstawowych, zorganizowany przez nauczycieli języka polskiego – Elżbietę Anioła, Hannę Karcz-Sowińską, Katarzynę Geremek i Mirosławę Kunysz. Już tradycją stało się, że konkurs odbywa się przy wsparciu budżetu Starostwa Powiatu Czarnkowsko‑Trzcianeckiego oraz przychylności Dyrektora Zespołu Szkół w Czarnkowie. Tegoroczne spotkanie zaszczycili uczniowie – uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, nauczycielami języka polskiego. Na Górkę przybyło 18 uczniów – reprezentantów 5 szkół ponadpodstawowych z powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego: ZS im. Józefa Nojego w Czarnkowie, LO im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, ZSL im. inż. Jana Kloski w Goraju,  ZS im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance, PZS w Czarnkowie.

Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy o języku ojczystym, o jego kulturze,  dbałość         o nienaganną  poprawność polszczyzny, rozwijanie zainteresowań uczniów, zachęcanie do współzawodnictwa, rywalizacji. W tym roku konkurs składał się z dwóch części: pisanie dyktanda i przygotowanie jednej z wybranych propozycji: mapa myśli na temat: Nasz język ojczysty; spot językowy na temat języka polskiego.

Najlepsi, w zakresie ortografii, uczniowie pisali dyktando przygotowane przez Elżbietę Aniołę  oraz uczestniczyli w zajęciach na temat: Savoir – vivre w języku polskim. Etykieta komunikacyjna.  Zajęcia pokazały jak ważne są w komunikacji językowej dobre maniery, poprawność językowa, etykieta językowa, netykieta… 

Treść dyktanda dotyczyła spektakularnego wędrowca włóczącego się wśród krwistoczerwonych jarzębin, kędzierzawych łopuchów, dziko rosnących krzaków czeremchy…

Prace konkursowe oceniała komisja w składzie: Katarzyna Geremek (ZS Czarnków), Hanna Kolonista (ZS Trzcianka), Justyna Łopatko (LO Czarnków), Justyna Wiśniewska (ZSL Goraj),Hanna Karcz-Sowińska (ZS Czarnków).

Mistrzem ortografii w roku 2024 został  Jakub Zubowicz z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju; tytuł I wicemistrza zdobyła Dominika Koch z Zespołu Szkół w Czarnkowie; natomiast tytuł II wicemistrza otrzymała Antonina Tatarynowicz z Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie. Natomiast w zakresie wykonanych prac (Nasz język ojczysty) komisja przyznała trzy wyróżnienia, które otrzymali: Beata Nożewnik, Rozalia Filipiak z ZS w Czarnkowie – I miejsce za spot na temat języka polskiego; Magdalena Kozak z ZS w Trzciance – II miejsce za prezentację poświęconą historii języka polskiego, współczesnych odmian języka; Julia Drewna z ZS w Czarnkowie – III miejsce za mapę myśli Nasz język ojczysty. Laureaci nagrodzeni zostali dyplomami oraz  nagrodami rzeczowymi.

Starostwu Powiatowemu oraz Zespołowi Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie za przychylność, pomoc i wsparcie w organizacji XX Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego serdecznie dziękujemy. Natomiast uczestnikom, którzy nie zostali wyróżnieni, nie zostali mistrzami, niech pozostaną miłe wspomnienia, smak dobrego ciastka i, zapewne, marzenia o kolejnym konkursie za rok.

Elżbieta Anioła