Menu Zamknij

TG. 07 próbny egzamin zawodowy

Dnia 24 maja w naszej szkole odbył się próbny egzamin z kwalifikacji pierwszej TG.07. Sporządzanie potraw i napojów w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Na egzaminie osoby zdające wykonały praktycznie dwa zadania. Pierwsze zadnie polegało na wykonaniu następujących potraw: kotletów z kaszy gryczanej i jajek, dipu pomidorowego oraz surówki z rzodkiewki. W zadaniu oceniane były cztery rezultaty oraz proces produkcji potraw. W rezultacie pierwszym oceniono technologię produkcji kotletów z kaszy gryczanej i jajek m.in. obróbka wstępna kaszy, jajek, kształt kotletów, stopień wysmażenia. W rezultacie drugim oceniono dip pomidorowy, jego konsystencję, temperaturę i smak. Rezultat trzeci to ocena surówki z rzodkiewki, jej pokrojenie, doprawienie. Czwarty rezultat to  sposób wyporcjowania i wyekspediowania potraw, który sprawdza u zdających znajomość zastawy stołowej i doboru sztućców. Ważnym elementem jest to, aby zdający wyporcjowane kotlety podał gorące lub ciepłe (element oceniany po podniesieniu ręki przez zdającego). Przebieg wykonania zadania nazywany procesem produkcji potraw, jest ostatnim elementem ocenianym przez egzaminatora. Tu oceniane są zasady BHP, dobór sprzętu przez zdającego, ocena organoleptyczna potraw, sprawdzanie świeżości produktów, sprzątanie bieżące i końcowe na stanowisku pracy, organizacja stanowiska pracy. Drugie zadanie egzaminacyjne polegało na wykonaniu: kotletów z ziemniaków, sosu pieczarkowego ze śmietaną oraz kompotu z jabłek. Pierwszy rezultat to ocena kotletów ziemniaczanych pod względem kształtu, panierki, doprawienia. Drugi rezultat to ocena sosu pieczarkowego ze śmietaną czyli jego gęstości, smaku sosu, czy jest doprawiony i nie przypalony. Rezultat trzeci – zastawa stołowa do ekspedycji kotletów i sosu oceniono sposób wyporcjowania potraw czy: kotlety wyporcjowane są po 2 na jednym talerzu, potrawy wyporcjowane estetycznie: talerze i sosjerka nie poplamione sosem, wyporcjowane potrawy są gorące lub ciepłe. W rezultacie czwartym ocenie podlegał kompot z jabłek: sposób rozdrobnienia owocu, czy nie są rozgotowane, a kompot jest klarowny w smaku lekko wyczuwalne goździki. Ostatni element oceny to  przebieg wykonania potraw. Czy zdający: sprawdził świeżość jaj przed dodaniem do masy, rozdrabniał cebulę na zielonej desce, wykorzystał wszystkie surowce z receptur i nie wyrzucił ich do odpadów, zabezpieczył produkty w lodówce, które tego wymagały, utrzymywał porządek na stanowisku, nie dopuścił do zetknięcia surowców i półproduktów z gotową potrawą.

Egzamin praktyczny trwa 120 minut, zdające uczennice przekonały się, że trzeba pracować w dobrym tempie, czasochłonne są obróbki wstępne i cieplne oraz, że utrzymywanie porządku na stanowisku, częste mysie rąk, aby nie dopuścić do krzyżowania się dróg brudnych z czystymi to konieczność. Bardzo ważne jest wykonanie całego zadania i podania go. Próbny egzamin pokazał uczniom klasy trzeciej technikum żywienia i usług gastronomicznych problemy które w procesie technologicznym mogą wystąpić np. nie prawidłowa gęstość masy ziemniaczanej kotletów, zbyt gęsty sos lub wygotowanie wody w czasie obróbki kaszy. Wspólne omówienie rezultatów ocenianych dało możliwość przypomnienia zasad procesów technologicznych.

J.Czajkowska