XV Turniej Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

Wydaje się oczywiste, że trzeba reagować w sytuacjach zagrażających życiu drugiego człowieka. Wszyscy potwierdzą swoją gotowość do ratowania. Jednak nie każdy w chwili rzeczywistego zagrożenia będzie wiedział, co ma zrobić. Natomiast zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia służb ratowniczych.

Ze zmaganiami dotyczącymi pierwszej pomocy przedmedycznej musieli zmierzyć się uczestnicy XV Turnieju Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, który odbył się 20 marca 2019 roku. Przedsięwzięcie to odbyło się w ramach realizacji „Programu Promocji Zdrowia w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim na 2019r”. Gospodarzem i organizatorem tegorocznego Turnieju był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie, którego drużyna zdobyła w XIV edycji Turnieju  pierwsze miejsce. Patronat nad Turniejem objął Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki, pan Feliks Łaszcz.

Pan Dyrektor Jan Palacz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego przywitał wszystkich zebranych gości i … zaczęło się. Trzy osobowe drużyny z 9 szkół podjęły wyzwanie. Turniej miał charakter  jednoetapowy, dwuczęściowy. Część teoretyczna składała się z 30 pytań testowych, natomiast część praktyczna z trzech stanowisk pozoracyjnych, z którymi młodzież musiała się zmierzyć. Pozoracje odbywały się pod czujnym okiem ratowników z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Czarnkowie oraz nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego
w Czarnkowie.

Po zmaganiach przyszedł czas na poczęstunek oraz wręczenie nagród.

Wszyscy uczestnicy Turnieju wykazali się szeroką wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Na podium stanęli:

I miejsce – Edukacja Lubasz

II miejsce –  Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica  Trzcianka

III miejsce – Zespół Szkół w Wieleniu

Wszystkie szkoły otrzymały dyplomy, a zwycięskie drużyny dodatkowo nagrody rzeczowe.

Nad Turniejem czuwały panie: Lucyna Urbaniak-Pielka oraz Anna Norkowska-Polowczyk.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej powinna być w społeczeństwie powszechna, gdyż nie wiadomo, kiedy i od kogo będziemy tej pomocy potrzebowali. Ten Turniej pokazuje, że jako społeczeństwo jesteśmy w tym coraz lepsi.

Dziękujemy młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego
w Czarnkowie za zaangażowanie w przygotowanie tego przedsięwzięcia, a wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy!!!